Sport on TV: Saturday March 12, 2022

0

Saturday March 12
(all Eastern times)
Schedule subject to change and/or interruptions

AFRICAN LEAGUE BASKETBALL
9am
NBATV – SLAC (Guinea) vs. CFV – Beira (Mozambique), Diamniadio, Senegal
CAR RACE
10am
FS1 – NHRA: Qualifying, Gainesville Raceway, Gainesville, Florida (recorded)
11:30 a.m.
FS1 – NASCAR Xfinity Series: Qualifying, Phoenix Raceway, Avondale, Arizona.
1:30 p.m.
FS1 – NASCAR Cup Series: Qualifying, Phoenix Raceway, Avondale, Arizona.
2 p.m.
FOX – NHRA: The NHRA Top Fuel NHRA All-Star Shootout, Gainesville Raceway, Gainesville, FL.
4:30 p.m.
FS1 – NASCAR Xfinity Series: United Rentals 200, Phoenix Raceway, Avondale, Arizona.
7 p.m.
FS1 – NHRA: Qualifying, Gainesville Raceway, Gainesville, Florida (recorded)
8 p.m.
CNBC – AMA Supercross: Round 10, Detroit
COLLEGE BASEBALL
4 p.m.
ACCN – Virginia to Duke
SECN – Texas in South Carolina
7 p.m.
ACCN – Boston College Miami
COLLEGE BASKETBALL (MEN)
11 a.m.
ESPN2 – America East Tournament: UMBC in Vermont, Championship
ESPNU – Ivy League Tournament: Cornell vs. Princeton, Semi-Final, Cambridge, Mass.
1 p.m.
CBS – Big Ten Tournament: TBD, Semi-Final, Indianapolis
CBSSN — Atlantic 10 Tournament: TBD, Semi-Final, Washington
ESPN – Southeast Tournament: TBD, Semi-Final, Tampa, Fla.
ESPN2 – Middle East Athletics Tournament: TBD, Championship, Norfolk, Virginia.
2 p.m.
ESPNU – Ivy League Tournament: Penn vs. Yale, Semi-Final, Cambridge, Mass.
3 p.m.
ESPN – Southeast Tournament: TBD, Semi-Final, Tampa, Fla.
ESPN2 – USA Track and Field Tournament: TBD, Semi-Final, Fort Worth, Texas
3:30 p.m.
CBS – Big Ten Tournament: TBD, Semi-Final, Indianapolis
CBSSN — Atlantic 10 Tournament: TBD, Semi-Final, Washington
4 p.m.
ESPNU – Metro Atlantic Tournament: TBD, Championship, Atlantic City, NJ
5 p.m.
ESPN2 – USA Track and Field Tournament: TBD, Semi-Final, Fort Worth, Texas
6 p.m.
CBS – Mountain West Tournament: TBD, Championship, Las Vegas
ESPN – Big 12 Tournament: TBD, Championship, Kansas City, Mo.
ESPNU – South West Athletics Tournament: TBD, Championship, Birmingham, Ala.
6:30 p.m.
FOX – Big East Tournament: TBD, Championship, New York
7:30 p.m.
ESPN2 – Mid-American Tournament: TBD, Championship, Cleveland
8 p.m.
ESPNU – Big Sky Tournament: TBD, Championship, Boise, Idaho
8:30 p.m.
CBSSN – USA Conference Tournament: TBD, Championship, Frisco, Texas
ESPN – Atlantic Coast Tournament: TBD, Championship, Brooklyn, NY
9 p.m.
FOX — Pac-12 Tournament: TBD, Championship, Las Vegas
9:30 p.m.
ESPN2 – Southland Tournament: TBD, Championship, Katy, Texas
10 p.m.
ESPNU – Western Athletic Tournament: TBD, Championship, Las Vegas
11:30 p.m.
ESPN2 – Big West Tournament: TBD, Championship, Henderson, Nevada.
COLLEGE BASKETBALL (WOMEN)
11 a.m.
CBSSN – Mid-American Tournament: TBD, Championship, Cleveland
ESPNEWS – Metro Atlantic Tournament: TBD, Championship, Atlantic City, NJ
5 p.m.
ESPNEWS – Ivy League Tournament: TBD, Championship, Cambridge, Mass.
5:30 p.m.
CBSSN – USA Conference Tournament: TBD, Championship, Frisco, Texas
COLLEGE GYMNASTICS (WOMEN)
5 p.m.
PAC-12N – UC Davis at UCLA
COLLEGE HOCKEY (MEN)
6:30 p.m.
BTN – Big Ten Tournament: Notre Dame at Michigan, Semi-Final
9 p.m.
BTN – Big Ten Tournament: Penn St. at Minnesota, Semi-Final
COLLEGE LACROSSE (MEN)
3:30 p.m.
BTN — Notre Dame at Ohio St.
SOFTBALL AT COLLEGE
12 p.m.
SECN – Mississippi St. Florida
2 p.m.
ACCN – Florida St. at Georgia Tech
SECN – Tennessee to Missouri
7 p.m.
SECN – Texas A&M in Auburn
GOLF
1 p.m.
NBC – PGA Tour: The Players Championship, Third Round, Players Stadium Course, Palm Valley, Florida.
1h30 (Sunday)
GOLF – LPGA Tour: The Honda LPGA Thailand, Final Round, Siam Country Club – Pattaya Old Course, Chonburi, Thailand
HORSES RACE
1 p.m.
FS2 — NYRA: America’s Day at the Races
MIXED MARTIAL ARTS
9 p.m.
SHO – Bellator 276: Adam Borics vs. Mads Burnell (featherweight), St. Louis
NBA BASKETBALL
8:30 p.m.
ABC—Milwaukee to Golden State
NHL HOCKEY
12:30 p.m.
NHLN – St. Louis at Nashville
3 p.m.
ABC – Philadelphia to Carolina
7 p.m.
NSN— Arizona to Boston
NHLN — Seattle at Montreal
PARALYMPIC
3h30
USA – Para snowboarding (men’s and women’s bank slalom finals)
5 a.m.
USA – Sledge Hockey Semi-Final (USA vs. China) (Recorded)
7:05
USA – Sledge Hockey (Bronze Medal Game)
9am
USA — Women’s Para Cross-Country Skiing (7.5km Sit) (Recorded)
12 p.m.
NBC — Daytime: Paralympic Games coverage (recorded)
3:30 p.m.
United States — Para cross country (finals); men’s para-alpine skiing (slalom); Para-snowboard (banked slalom finals) (recorded)
8 p.m.
NBC — Primetime: Paralympic Games coverage (recorded)
9 p.m.
USA — Para Cross-Country Skiing (Mixed Relay Final)
9:45 p.m.
United States – Men’s Para-Alpine Skiing (Slalom) (Recorded)
11:05 p.m.
USA – Sledge Hockey (Gold Medal Game)
1h30 (Sunday)
United States – Men’s Para-Alpine Skiing (Slalom) (Recorded)
3:30 a.m. (Sunday)
United States — Para Cross-Country (Open Relay Final) (Slalom)
5:30 a.m. (Sunday)
USA — Paralympic Coverage (Recorded)
PWHPA HOCKEY
4 p.m.
NHLN – Rivalry Rematch: USA vs. Canada, Pittsburgh
RUGBY (MEN)
10am
CNBC – Six Nations: Wales v France, Round 4, Cardiff, Wales (recorded)
12 p.m.
CNBC – Six Nations: Italy v Scotland, Round 4, Rome (Recorded)
2 p.m.
CNBC – Six Nations: England vs Ireland, Round 4, London (recorded)
12 p.m. (Sunday)
FS2 — NRL: Gold Coast to Parramatta
FOOTBALL (MEN)
8am
CBSSN – UEFA Champions League: Paris Saint-Germain v Real Madrid Round of 16 Leg 2 (Recorded)
10am
United States – Premier League: Burnley at Brentford
3:30 p.m.
FOX—MLS: LA Galaxy in Seattle
7:30 p.m.
ESPN+ — Real salt lake in New England
WOMEN’S FOOTBALL)
8 p.m.
FS2 – CONCACAF U-20 Championships: Puerto Rico vs. Canada, 3rd Place Match, Santo Domingo, Dominican Republic (Recorded)
10 p.m.
FS2 – CONCACAF U-20 Championships: USA v Mexico, Final, Santo Domingo, Dominican Republic (taped)
TENNIS
1 p.m.
TENNIS — BNP Paribas Open-ATP/WTA Early Rounds


Use the form below to reset your password. After you submit your account email, we’ll send you an email with a reset code.

” Previous

Share.

Comments are closed.